Преди около шест години си нямах и ни най-малка представа, че ще се науча да правя торти. Умеех само един кекс от сладкишите. Поради тази причина сигурно неговата рецепта е и от най-четените в блога /ето тук/.
После ме обхвана някаква мания. Възстанових първо по вкусов спомен рецептата за любимата ми торта Гараш - ето тук. След това направих Торта Шварцвалд - немска класика /ето тук/, последва торта Сахер /ето тук/ и още много класически немски и не само торти и сладкиши. И тъкмо си помисля, че всичко съм направила ме попита някой, а тази...правила ли си?
Така и с днешната Принцрегент торта. Първо моя приятелка германка ме попита, мога ли да ѝ направя Тортата на Принцрегента и после я приготвих за рождените дни на моите племеници Борис и Симеон.
Историята на Тортата на Принц Регента идва от Бавария. Аз бях там преди няколко дни и така успях да я опитам на место.
Името на тази торта е дадено от Леополд Карл Йозеф Вилхелм, който от 1886 до 1912 година е Принцрегент на Бавария. Той приема управлението на Бавария от Крал Лудвиг II и неговия брат Отто I. Тортата в този си вид е приготвена и представена за първи път на 90-ия рожден ден на Принцрегента през 1911 година. Така става една от най-обичаните немски торти.
Много прилича на външен вид на нашата торта Гараш, но блатовете се приготвят от нормално тесто, без ядки и кремът не е ганаш, а маслен шоколадов крем.
Заслужава си да я опитате!
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА ФОРМА С РАЗМЕР 26 СМ:
За блатовете:
250 гр масло
4 яйца
250 гр захар
щипка сол
настърганата кора на 1 лимон
200 гр бяло брашно
2 с. л. царевично нишесте
1 ч. л. бакпулвер
За крема:
1 пак пудинг на прах с вкус на шоколад
2 с. л. царевично нишесте
100 гр захар
2 с. л. какао
500 мл прясно мляко
300 гр масло със стайна температура
За глазурата:
250 гр черен шоколад или кувертюр
50 гр масло или палмин
- Включвам фурната да загрее на 200 градуса. Аз все още нямам вентилатор така, че на горен и долен реотан.
- За тестото е нужно първо да разтопя маслото. Аз го направих в микровълновата, но в много добре затворен съд, защото иначе маслото много гърми. Пука и цапа цялата микровълнова.
- Разделям белтъци от жълтъци и разбивам първо белтъците на сняг.
- Жълтъците, солта, кората на лимона и захарта разбивам на крем и към тях на тънка струя добавям леко охладеното масло. Хубаво е да не е горещо, защото ще пресече жълтъците.
- В купа смесих брашното, нишестето и бакпулвера и добавих на няколко пъти към яйчено-маслената смес.
- Най-накрая добавих белтъците, като бърках само със силиконовата лопатка, за да запазя въздуха от белтъците и така тестото остана пукхаво.
- Измервам тестото и разделям на 6 еднакви части.
- На дъното на формата за торта 26 см постилам хартия за печене и чак тогава стягам стените на формата
- Върху хартията намазвам първата доза от тестото, ама точно намазване! Все едно мажа филия с масло. Това е като торта Гараш. Получават се много и тънки блатове.
- Всеки блат пекох около 10 минути. По рецепта трябва да е 6 - 8 минути, но при мен беше нужно повече време. Блатовете трябва да получат тъмно златист цвят, а по краищата още по-тъмен.
- Получих 6 еднакви на дебелина блата, които охлаждах върху решетка. Когато изстинат точно като на торта Гараш, стават чупливи. Бъдете внимателни!
- Аз винаги си приготвям блатовете два дни, преди да сервирам тортата.
- В същия ден сварих и пудинга, за да има време да се охлади.
- За целта смесих в купа прахчето пудинг, нишестето и какаото. Добавих около 100 мл от млякото и разбърках до получаването на гладка каша.
- Останалото мляко и захарта загрях в тенджерата и точно при завирането му, добавих на тънка струйка кашата, като не спирах да бъркам с тел.
- Сварих пудинга за кратко с непрекъснато бъркане.
- Изсипах в купа и покрих с фолио за свежо съхранение. Така пудингът не хваща коричка.
- Оставих цяла нощ на стайна температура да се охлади. Не препоръчвам хладилник, защото има възможност масленият крем да се пресече.
- На другия ден разбих мекото масло на крем и лъжица след лъжица добавях от пудинга. Бъркането с миксер не спира.
- Ако искате да шприцвате розички върху тортата е хубаво да си оставите на една страна 2 - 3 с. л. от крема. Аз обаче не направих розички, а просто поръсих с изсушени розови листа, които случайно бях си купила от Кауфланд при подправките.
- Около първия блат захващам ринга за торта. Така винаги тортите ми имат правилна форма.
- Измерих си крема на кантарче и разделих на шест равни части.
- С първата доза намазах блата.
- Покрих с втория блат и леко притиснах, за да не ми остава въздух между крема и блата. Блатовете са твърди и е възможно това да се случи.
- Направих така до пълното изчерпване на блатовете.
- След последния блат махнах внимателно ринга и измазах тортата с останалия крем от всички страни.
- Така измазаната торта охладих и оставих за цяла нощ в хладилник.
- На другия ден залях с глазурата. За целта разтопих шоколада на водна баня, заедно с маслото.
- После изчаках температурата на шоколада да спадне до около 32 градуса и залях тортата.
- Изливам цялото количество шоколад точно в средата на тортата и после с поклащане на тортата оставям да се разтече навсякъде. Аз не измазвам с шпатула.
- Оставих тортата да се охлади и чак тогава сервирах.
- Тортата се реше с нагорещен в гореща вода и после подсушен нож.
Станете член на моята кулинарна група във Фейсбук - Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията и Ухае на...! Място, където ще научите още много за вкусната храна и ще обмените информация с позитивни кулинари!
Коментари