Защо ли се нарича Брюкселско зеле? На немски е Rosenkohl - превеждам си го като зеле на розички. А тези малки зелки изглеждат много вкусно винаги, когато ги видя в магазините. Рядко ги купувам, защото в годините, когато нямаше интернет за първи път се запознах с това зеленце, ги приготвях по единствената рецепта, която открих в стара българска книга - с доматен сос. Също много вкусно, но доматеният сос не ми е най-любимия сос. Но това беше преди 25 години.
Сега живея в държава, където е нормално да се приготвя в този период от годината брюкселско зеле, а разнообразието от рецепти е огромно.
Днес се спрях на този тарт, защото обожавам да меся тесто, а и за вечеря честичко приготвям нещо, което да не се яде с лъжица и вилица, нещо като пици, фламкухен, тартове, кишове или пък само мезета.
В същност това е защото на обяд си позволяваме да хапнем истинско готвено, а за вечеря се старая да е само мезенце. Но...това е за хора, които по принуда не ходят на работа. Ако работите - сигурна съм, че с удоволствие ще си сготвите гореща, вкусна, българска манджа.
Аз май пак се "отплеснах". Темата днес е вкусното брюкселско зеле.
НЕОБХОДИМИПРОДУКТИ:
50 мл. олио
100 мл. прясно мляко
1 пак. суха мая
250 гр. брашно
1 ч. л. сол
1 ч. л. захар
2 с. л. вода
За пълнеж:
500 гр. брюкселско зеле
125 гр. бекон - нарязан на малки кубчета
1 с. л. олио
1 г. кромид лук
4 яйца
250 мл. прясно мляко
настъргано индийско орехче
сол и черен пипер на вкус
- Почиствам и измивам брюкселското зеле. Отрязвам малко от потъмнялата част на кочанчето и свалям част от листенцата. Пускам зелето във вряща вода и го оставям за около 15 минути до готовност.
- В подходяща купа отмервам брашното, добавям маята, солта и захарта. Разбърквам и правя кладенче. В кладенчето сипвам олиото и затопленото прясно мляко, но разредено с 2 с. л. вода. Разбърквам всичко бавно и с дървена лъжица. Можете да използвате и миксер, но с накрайниците за тесто.
- Всичко се меси, докато тестото се отлепи от купата и се оформи на топка. Доомесвам на ръка. Ако е нужно добавям още брашно. Покривам купата с кърпа и оставям на топло за около 30 минути да втаса или увеличи двойно обема си.
- Загрявам в тиган 1 с. л. олио и изпържвам за кратко кубчетата бекон.
- Добавям към тях главата кромид лук, нарязана на малки кубчета и изпържвам до омекване.
- В купа и с помощта на миксер разбивам яйцата с прясното мляко.
- Добавям беконово - лучената смес към яйчената смес.
- Подправям на вкус със сол, черен пипер и индийско орехче.
- Втасалото тесто разточвам на кора с размер около 30 см. или в зависимост от формата, която Вие използвате. Имайте в пред вид, че дъното е около 26 см., трябва да се предвиди и достатъчно за стените на формата, минимум 4 см.
- Готовата кора слагам в намазаната с мазнина форма. Не правете моята грешка - използвайте дълбока форма за изпичане. Моята форма беше плитка и се наложи да събирам част от плънката от дъното на фурната. Или намалете количеството на яйцата и млякото.
- Подреждам свареното и прецедено брюкселско зеле.
- Заливам с яйчено-лучената смес. Хубаво е тавата да е дълбока, защото самата смес също се надува при самото изпичане.
- Слагам тарта да се пече в предварително загрята до 200 градуса фурна.
Сервирам този вкусен тарт и горещ и студен.
Коментари