Вече бях писала в предишна моя публикация, че съм голям фен на сушените червени чушки.
Досега ги приготвях само по нашата семейна рецепта на чушки пълнени с картофи, боб и праз лук. Много вкусни, но без месо.
За мой късмет, получих доста пакетчета сушени чушки от България като подарък.
И... това е резултатът.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
10 бр. сушени чушки
500 гр. кайма смес
1 средно голяма глава лук
1 морков
1/2 ч. ч. ориз Milchreis
1 с.л. червен пипер
черен пипер
1-2 ч.л. сол
3-4 скилидки чесън
1 ч. л. кимион
магданоз пресен или сушен
джоджен пресен или сушен
1 консерва 800 гр. кисело зеле Sauerkraut
1/2 ч. ч. олио
- Първото нещо, с което започнах е изцеждането на киселото зеле. Това го правя почти винаги когато готвя кисело зеле. Правя го откакто живях един зимен сезон в Банско. Там го научих. По оригиналната рецепта, киселото зеле се смила на блендер, но това което аз ползвам тук е толкова ситно нарязано, почти настъргано, че тази процедура отпада при мен.
- След това, в подходяща купа, залях сухите чушки с вряла вода от бързоварната кана. Така те омекват много бързо и са лесни за напълване. Ако не се попарят е невъзможно да се напълнят. Те са много чупливи.
- Нарязах на ситно главата лук и моркова.
- В подходяща купа смесих каймата, лука, моркова, ориза, черен пипер, кимион, джоджен и магданоз. Аз използвах много по-малко зелени подправки, отколкото в оригиналната рецепта, но малко се страхувам от силните подправки като целината и ригана. Тях си ги спестих. Смело използвах кимион, защото вече имам опит от Банската капама, Банския суджук и кървавица. Кимионът там присъства задължително и го приемам като подходяща подправка за ястия с кисело зеле. Добавих също 1 ч. л. сол. Но с нея трябва да се внимава, защото ако се ползва оригинално българско кисело зеле, може да пресолите ястието. Зелето, което аз използвам тук му е нужна сол. Така, че аз посолявам смело.
- Омесих всички продукти с ръка като за кюфтета.
- С помощта на чаена лъжичка напълних чушките, но внимавах да не са съвсем натъпкани, защото оризът ще увеличе обема си при печенето и да не се накъсат чушките.
- Потапям отвора на чушките в брашно, за да не би плънката да излезе от тях при печенето.
- На дъното на глинена тенджера, разстлах половината от киселото зеле.
- Поръсих с 1 ч. л. червен пипер, половината от ситно нарязания чесън и малко сол.
- Върху зелето подредих напълнените чушки.
- Покрих чушките с останалото кисело зеле, поръсих отново с червен пипер, ситно нарязан чесън и малко сол.
- Залях с олиото и 1 и половина чаена чаша вода. Когато пека в глинена тенджера, винаги внимавам да не прекаля с водата, защото тя почти не извира по време на печенето. Тук предвидих само колко вода ще е нужна на ориза за да набъбне.
- Похлупих и сложих в студена фурна. Пекох 2 часа на 180 градуса.
Няма по-лесно нещо от това да приготвяш българска храна! Важно е желанието! Нека съхраним тази невероятно вкусна и обичана кухня! Предайте на децата си!
Станете член на най-новата и позитивна кулинарна група във Фейсбук - Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията!
Коментари